Juhla- ja kokoushuvila Villa Meri
Ylöstalon merellinen Juhla- ja kokoushuvila Villa Meri ympäristöineen tarjoaa unohtumattomat puitteet järjestää juhlia ja yritystilaisuuksia. Tyylikkäisiin ja viihtyisiin tiloihin mahtuu kesällä 80-100 henkilöä. Talo sijaitsee eteläisessä Salossa Särkisalon saaressa mäntyrinteessä. Upea näköala merelle avautuu ilta-auringon suuntaan.
Villa Meri on suunniteltu häitä varten
Yhtenäinen juhlatila on avara, siellä kaikki vieraat ovat samassa isossa juhlasalissa. Ammattitasoinen keväällä 2021 uusittu keittiö on toteutettu catering -ammattilaisia kuunnellen. Hääjuhlien koristelu alkaa yleensä perjantaina, halutessaan Villa Meren huoneet voi varata valmisteluja varten jo aikaisemmin. Villa Meren luovutus on vasta sunnuntaina klo 16.00. Läheisellä maisemakalliolla, jonka nimi on enteellisesti Sulhasmäki, on vihitty monta paria.
Upeassa 15 hengen näköalasaunassa voivat sulho ja bestman lieventää jännitystään jo perjantaina tilojen koristelujen jälkeen. Pitkän matkan takaa tuleville vieraille löytyy majoitusta lähellä sijaitsevista Ylöstalon vuokramökeistä. Villa Meri on nykyaikainen rakennus, jossa ei vedä eikä vihellä, siksi se on loistava paikka myös talvihäiden viettoon.
Kokoustilat
Väljät ja tyylikkäät tilat, oma rauha, näköalasauna ja sijainti keskellä Etelä-Suomea hyvien kulkuyhteyksien varrella mutta silti saaristossa tekevät Villa Merestä mielenkiintoisen kokouspaikan. Saaristoon päästäksesi sinun ei tarvitse jonottaa lautoille. Pyydä tarjousta metsäkokouspaketista, jossa työskentelemme tavoitteellisesti päivän tai kaksi metsässä metsäfasilitaattorin ohjauksessa. Varaa tykypäivät luontoaktiviteetteineen ja mökkimajoituksella tai varaa saunakokouspaketti Villa Meren yläkertaan. Sivuiltamme löydät muutamia malliesimerkkejä luontokokouksistamme.
Meiltä myös
Aito saaristoravintolamme Nixor Särkisalon Niksaaressa on suosittu kesäinen terassiravintola, jonne saavutaan tapaamaan kavereita ja kuuntelemaan livemusiikkia kauempaakin.