Hyppää sisältöön

Saaristoravintola Nixor

Niksaarentie 340, 25640, Salo
Nixor is located on an island
The terrace restaurant Nixor in Särkisalo
Tasty hamburgers from Nixor
You can arrive to Nixor by boat or by car
On Satrudays there is live music in Nixor

Terassiravintola Nixor sijaitsee eteläisessä Salossa Särkisalon Niksaaressa. Rennossa hyvän tuulen terassiravintolassa nautit ystävien seurassa kauniista kesäpäivästä, pistäydyt perheesi kanssa lounaalla tai pidät kesälauantaisin hyvää meininkiä livemusiikin tahdittamana. Nixorissa on A oikeudet ja keittiö tarjoaa mm. herkullisia salaatteja, tuhteja hampurilaisia ja tulisia wingsejä. Välillä lomalaisenkin kannattaa pitää taukoa ruuanlaitosta ja pistäytyä terassilla ihan vaikka vaihtelun vuoksi.

Tunnelmallisella hirsimökillä on vuosikymmenien historia pienimuotoisena kioskikahvilana lossin kupeessa. Muutaman viime vuoden aikana on tiloja laajennettu ja kehitetty viihtyisäksi terassiravintola- ja illanviettopaikaksi. Olemme vuosittain tehneet lisää asiakaspaikkoja kalliolle ja nyt niitä on lähes 120. Kysy myös sup -lautoja vuokralle. Kesällä 2023 rakensimme uuden laiturin asiakkaiden toiveesta – nyt meillä on hieman enemmän vieraspaikkoja veneille.

Sijainti pienessä saaressa sillan kupeessa on paras mahdollinen: katsot mihin tahansa terassilta, on vastassa kaunis saaristomaisema ja liplattava meri. Aurinko hemmottelee asiakkaitamme värikkäillä auringonlaskuilla.

Nixoriin pääsee veneellä ja autolla. Etäisyys maanteitse Salosta 45 minuuttia (45 km) ja Särkisalosta 7 km. Olemme avoinna toukokuusta elokuuhun.

Tarkistathan aukioloaikamme Facebookista tai Instagramista, sillä aukioloajat vaihtelevat. Sieltä löytyvät myös ohjelmat ja esiintyjät.

Facebook Instagram
Yhteystiedot
Ylöstalon matkailu
+358445515555
Norrbyntie 135, 25630, Salo
https://www.ylostalo.fi/nixor